State Championships 2019

image1

Important Dates

  • July 3.....Summer Season Closes
  • June 12-July 7.....Championship Registration Dates
  • July 8.....Championship Draws Posted
  • July 9.....Conference Call
  • July 12-14.....Alabama JTT State Championships (Auburn, AL)
  • August 9-11.....Southern JTT Section Championships (Rome, GA)

Registration Procedures

TennisLink Registration

Registration #  

18105 - 10 & Under Advanced

18106 - 10 & Under Beginner

18104 - 10 & Under Intermediate

18101 - 12 & Under Advanced

18102 - 12 & Under Beginner

18103 - 12 & Under Intermediate

18100 - 14 & Under Advanced

18098 - 14 & Under Beginner

18099 - 14 & Under Intermediate

18095 - 18 & Under Advanced

18096 - 18 & Under Beginner

18097 - 18 & Under Intermediate


  1. Enter Registration #
  2. Enter Team #
  3. Click "Proceed to Checkout" Button
  4. Enter # of players participating at the State Championships
  5. Click "Proceed to Checkout" Button
  6. Enter payment information

Complete the form below:

https://form.jotform.com/91485657983173

Championship Check-in

  • Check-in opens at noon on Friday, July 12 at Yarbrough Tennis Center (777 S. Yarbrough Farms Blvd., Auburn, AL 36830).
  • Only Coach/Captains can check-in a team (no players in the check-in area).  
  • Submit all (entire team's) signed Player Consent Forms and Player/Spectator Conduct Forms at the time of check-in.

Courts & Equipment

  • 10 & Under Beginner/Intermediate - orange low compression ball, 60' court, up to 25" racquet
  • 10 & Under Advanced, 12 & Under Beginner/Intermediate - green low compression ball, 78' court, up to 27" racquet
  • 12 & Under Advanced through 18 & Under Advanced - yellow ball, 78' court, up to 27" racquet

Match Format

10 & Under Beginner:  A team match is made up of two (2) singles and (2) doubles matches.  Matches are gender neutral.  Scoring is best 2 out of 3 short sets (first to 4 games), with a tiebreaker to 7 points in lieu of a third set (win by 1 point).  


10 & Under Intermediate through 18 & Under Advanced:


A team match is made up of 5 events:

  1. Boys' Singles
  2. Girls' Singles
  3. Boys' Doubles
  4. Girls' Doubles
  5. Mixed Doubles

A team is made up of 3 boys and 3 girls.

  1. If a team is reduced to 2 players of a given gender, they must default the singles event in which they are short a player in order to affect the fewest number of players.
  2. A team may use different individual players for every event in the team match or may choose to play one boy and/or one girl twice, in the mixed doubles position only.  A team may choose to play individual players twice regardless the number of players on the roster.  Players who have played twice in a team match may not play twice again until after three rounds of team matches have been completed.  The "play twice" rotation begins again in the Playoff and Final flights.
  3. If a player on a qualifying team is unable to participate, a substitute player may be added to the qualifying team's roster only in order to meet the minimum team requirement.  No more than 1 boy or 1 girl may be added to the team roster.  Substitutes added to a roster must have played on a team in the same local season and meet all other eligibility requirements.

Individual Match Scoring

  • 10 & Under (Beg., Int., Adv.) - No-ad scoring: best 2 out of 3 short sets (first to 4 games), with a 7-point match tiebreak in lieu of a 3rd set (only have to win by 1 in set and tiebreak).
  • 12 & Under (Beg., Int., Adv.), 14 & Under Beg., 18 & Under Beg. - No-ad scoring: best 2 out of 3 short sets (4 games), with a 10-point match tiebreak in lieu of a 3rd set (7-point tiebreak to be played at 3 games all).
  • 14 & Under (Int., Adv.), 18 & Under (Int./Adv.) - No-ad scoring: best 2 our of 3 short sets (6 games), with a 10-point match tiebreak in lieu of a 3rd set (7-point tiebreak to be played at 5 games all).

Team Match Scoring

  • The team match is scored by cumulative games won from each of the 5 events.  A team scores a point for every game won and 1 point for winning the 3rd set tiebreak.  
  • Team matches may end in a tie.
  • The scoring formats may be altered at the tournament director's discretion.

Tournament Details

Beginner division teams do not advance past the State Championships.

Warm Up

Warm up is limited to 5 minutes, including serves.  

Substitutions

No substitutions may be made in an individual match after the lineup has been presented, except for injury or illness of a player prior to the start of the match.  

Defaults

Please notify the tournament desk at the time you pick up your card that you have a default.  If the opposing team has already turned in their line-up, they will be given the opportunity to change their line-up.  

Scorecards

Scorecards along with Play Twice forms must be filled out before reporting to the tournament desk.  Scorecards must be signed and turned in after each match.  Balls must be returned at the completion of the match.

Rain Delays

In the event of rain, remain at the tournament site until the tournament staff informs you of the playing schedule.  If a team or player is not present to resume play, they may be defaulted after 15 minutes from the match time set by the tournament desk.  In the event of an extended rain delay, it is up to the discretion of the tournament director to use an alternative playing and/or scoring format.

Social Media

Use #ALJTTCHAMPS19 on all your posts!  

2019 CHAMPIONS, FINALISTS, & SPORTSMANSHIP AWARD WINNERS

image20

Beginner Divisions

10 & Under

Champions:  RTA Orange Crush

Finalists:  PRC Future Stars

Sportsmanship:  Aiden Van Matre, Ella Huguley


12 & Under

Champions: RTA Mean Green Tennis Machine

Finalists: PRC Piranhas

Sportsmanship: Eli Andrews, Kayleigh Turner


14 & Under

Champions: RTA Hot Shots

Finalists: RTA Lobsters

Sportsmanship: Jordan Garrett, Mary Dee Sirmons


18 & Under

Champions: Greystone Y Hornets

Finalists: RTA Warriors

Sportsmanship: Jacob Brown, Faith Triplett 

Intermediate Divisions

12 & Under

Champions:  James Lewis

Finalists:  Edge

Sportsmanship: Andy Ding, Hannah Hwangpo


14 & Under

Champions: Over the Mountain 

Finalists: Topspinners

Sportsmanship: Will Collins, Carter Thomason


18 & Under

Champions:  Greystone Geese

Finalists: Selma

Sportsmanship: Isaac Hwangpo, Cindy Jiang

Have you opened a new location, redesigned your shop, or added a new product or service? Don't keep it to yourself, let folks know.

Display their FAQs

Customers have questions, you have answers. Display the most frequently asked questions, so everybody benefits.

2018 CHAMPIONS, FINALISTS, & SPORTSMANSHIP AWARD WINNERS

image38

Beginner Divisions

10 & Under Beginner

Champion:  CCC - Hayes

Finalist:  RTA Orange Crush

Sportsmanship:  Aiden Van Matre, Kayleigh Turner


12 & Under Beginner

Champion:  CCC - Lynch/Dickinson

Finalist:  RTA Hot Shots

Sportsmanship:  Anthony Tamburello, Anna Beth Goodman


14 & Under Beginner

Champion:  Hoover

Finalist:  RTA Lobsters

Sportsmanship:  Luke Emerson, Drew Chandler, Jacob Cleghorn (3 way tie), Kelley Bush


18 & Under Beginner

Champion:  RTA Lightning

Finalist:  PRC/TNT Power Shots

Sportsmanship:  Luke Mitchell, Emily Helmke

Intermediate Divisions

14 & Under Intermediate

Champion:  CCC - Arnold

Finalist:  Tuscaloosa

Sportsmanship:  Clark Dickerson, Claire Bosman


18 & Under Intermediate

Champion:  Greystone Deuces

Finalist:  RTA Storm

Sportsmanship:  Sunghun Cho, Tara Trammel

Advanced Divisions

12 & Under Advanced

Champion:  Greystone Aces

Finalist:  Highland

Sportsmanship:  Wyatt Fleming, Ansley Cox